RFID’nin Pazarlamaya Etkisi

0
44

RFID pazarlama alanında da müşterilerine çözümler sunmaya devam ediyor Teknolojik yenilikler ile birlikte müşterileri  eskiye oranla daha seçici daha bilinçli ve daha araştırmacı yaptı diyebiliriz.  Aynı teknoloji üreticiler tarafından köklü değişikliklere yol açtı.  Müşteri sadakati ve müşteri deneyimi eskiye oranla daha önemli bir konuma sahip işte bu noktada üreticiler ve satıcılar müşterilerinin yaşadıkları deneyimi daha iyi bir hale getirebilmek için ölçmek ve izlemek ihtiyacı hissettiler.

Ürün hammadde tedariğinden müşterilerin çantasına varana kadar geçirdiği serüven artık daha yakından takip edilebiliyor. Mesela pamuğun tarladan çıkışı, geçirdiği evreler  iplik haline gelişi adım adım kayıt altına alınabiliyor. İpliğin kumaş fabrikasına girişi kumaş haline gelişi boyanması ve dikim aşamaları zaman ve mekan boyutunda neredeyse sıfır kayıpla takip edilebiliyor.

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, ürünlerin taşınmasında kullanılan kasa konteyner ve benzeri taşıma araçlarına yerleştirilen RFID etiketler ürünün lokasyon bazında gördüğü  bütün işlemleri saatlik bazda kayıt altına alınabiliyor. Üretim bandında geçirilen süre işçilerin performansı kayıplar ve diğer etkenler açısından son derece önemli. Mesela gömlek üreten bir firma yeni çıkarttığı bir model için reklam kampanyası yürütüyor olsun. Televizyonda ve Dijital Medya kanallarında yayınlanan Reklamların şirkete getirdiğim maliyet yükü hepimizce malum, reklam kampanyaları devam ederken şubelerde tükenen stokların pazarlama birimi tarafından bilinmemesi önemli bir mali yük oluşturacaktır. Oysaki RFID teknolojisi sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun bir mağazanın stok miktarı tedarik süresi bilinerek takip edilebilir. Böylece mağazayı ziyaret eden müşteri olumsuz bir deneyim yaşamış olmaz.

Farklı bir senaryoda ürünlerin hangi rafta yer aldığı satış elemanının elindeki el terminali ile anlık takip edilebilir. Biriken datanın analizinden sonra çıkan veriler hangi rafın daha çok performans gösterdiği elemanların nerelerde yer aldığı müşterinin hangi durumda daha fazla satın alma yaptığı öğrenilebilir. Bu veriler ışığında gerçekleştirilecek optimizasyonlar satış performansını ciddi derecede etkileyecektir. Diğer yandan müşterilerin deneyimleri olumlu yönde değişecektir. Mutlu müşteri bizim için en önemli reklam kaynağıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here