RFID Teknolojisi 2025’e Kadar 40.5 Milyar Dolar Hacmine Ulaşacak

0
55

Günlük hayatta değişik mekan ve şartlarda karşımıza çıkan RFID teknolojisinin nimetleri artarak ve gelişerek devam ediyor. Ünlü araştırma şirketi Grand View Research verilerine göre 2025 yılı RFIDteknolojisi pazar değeri 40.5 milyar dolar civarında olacak. Alınan bilgilere göre Edüstrinin, perakende sektörü ve sağlık alanında hızla artan talepleri karşılamaya devam eden RFID teknolojisinin istikrarlı bir büyüme grafiği sergilemesi bekleniyor.

 RFID teknolojisi henüz bir kaç yıldır yayılmaya başlamış durumda. Perakende, ulaşım, savunma sanayi, tıb ve endüstri alanlarında göze çarpan hızlı büyümenin devam ederek hacim kazanması bekleniyor. Özellikle perakende sektöründe gerçekleştirilen çözüme yönelik pratik ve ucuz projeler artan talep ve gelişen teknolojinin de etkisi ile kendini göstermeye başladı.

RFID teknolojisi imalattan dağıtım kanallarına varana kadar tüm perakende sektörünün yapısını kökten değiştirerek maliyetleri ve enerji kaybını ciddi anlamda düşürmesi ile dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Teknolojik gelişmeler doğrultusunda diğer NFC uygulamalarının yaygınlaşması ile RFID teknolojisine olan  talebin artması öngörülüyor. Ayrıca Ubiquitous Sensor Networks (USNs) ve WİFİ gibi kısa menzilli kablosuz iletişim teknolojilerinin RFID pazarındaki büyümeye yardımcı olması bekleniyor.

Piyasadaki başarılı projelerin ışığında özetlemek gerekirse RFID önümüzdeki yıllarda endüstrinin hızlı dağıtım kanallarını hızlandıran teknoloji olarak kendini gösterecek. Verimli iş gücü planlaması ve takip sistemlerinin artarak kendini göstermesi ile maliyetleri düşüren RFID teknolojisinin endüstri 4.0 devriminin yıldız oyuncusu olması sürpriz olmasa gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here