RFID Nedir?

0
224
RFID nedir? nerelerde kullanılır? RFID teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler.

Son zamanların en çok verim sağlayan teknolojik sistemlerinden birisi olan RFID yazılım sistemi radyo frekansları ile tanımlama olarak bilinir. Radyo dalgaları ile istenilen nesneleri tanıma ve bu nesnelerin kolay ve hızlı bir şekilde takibini sağlama gibi işleri bu sistem yapmaktadır. Bu takip ve tanıma işleminde el gücü ya da otomatik sistem kullanılır. Sistemde kullanılan yazılım, etiket gibi diğer malzemelerde neşene ya da ürünün özelliğine göre değişiklik gösterir. Nesne ya da ürünün hangi malzeme ile yapılmış olduğu ve nesne ya da ürünün yapımında kullanılan malzemeler bu sistemde kullanılan malzemelerin seçimi ile doğrudan ilgilidir. Bu sistemde kullanılan etiketler de kendi içlerinde pasif ve aktif etiketler olarak ikiye ayrılır.

Pasif Etiketler: Bu etiketler kodlama sistemi yapıldıktan sonra ek olarak fazladan bir potansiyele ihtiyaç duymazlar. Bu sistemde tüm görevi okuyucu yapar. Bunun dışında el gücüne ya da ekstradan başka bir işe ihtiyaç duyulmaz. Pasif etiketlere örnek olarak OGS ya da HGS sistemleri örnek verebiliriz. OGS, HGS gibi geçişlerde otomatik olarak kartınız okunur ve kartınızda bakiye düşülerek trafikte ceza almadan geçiş hakkınız olur. Bunun gibi pasif etiketler sosyal hayatımızda elektronik anlamada yardımcı olarak zamandan bize tasarruf kazandırırlar. Ek zaman harcamamıza gerek kalmadan işimize devam etmemizi sağlar.

Aktif Etiketler: Aktif etiketler pasif etiketlerin aksine ek olarak enerji ihtiyacına duyan etiketlerdir. Mevcut enerjisini ise kendi içinde depoladığı kaynaklardan sağlamaktadır. Çok daha geniş ebatlı bir frekans kalitesine sahiptir.

Aktif etiketlerin yanı sıra yarı aktif olan etiketler de vardır. Yarı aktif etiketler gerekli olan enerji ihtiyacını yalnızca ihtiyaç anında kullanırlar. Okuyucular tarafından müdahaleye gerek duyarlar.

RFID etiketlerin çeşitlerini anlatmaya çalıştık Bunun dışında bu etiketlerin kullanıldığı malzemeye değinecek olursak RFID etiketler duruma göre kağıt ya da plastik malzemeden elde edilebilirler. Gereksinimlere göre malzeme kalitesi seçilir ve ona göre bu etiketler üretilir. Kullanım alanı ve şekline göre seçilen malzeme değerlendirilir ve ona göre üretim sağlanır.

RFID Yazıcı Sistemleri

Ürün tanıma ve takibi için kullanılan RFID sisteminde kullanılan etiketler dışında yazıcı sistemleri de önemli bir yere sahiptir. RFID yazıcı sistemleri olarak genel olarak kablolu ya da kablosuz kullanılan modelleri bulunur. Etiketler de bu yazıcı sistem sayesinde kodlanır ve bu sistem dahilinde kullanılır. Bu yazıcı sistemleri sayesinde aynı zamanda etiketlerin içine veriler kaydedilir, istenildiğinde istenilen zamanda bu verilerin güncelleme işlemleri yapılır. İstenilen işlerde etiketlere ID tanımlama işlemi için bu yazıcılardan yararlanılır. Ancak bunun için yazıcının etiket yazıcı olması gerekir.

Kağıt bazlı olan etiketler termal kağıt etiketler, termal transfer kağıt etiketler, lazer, A4 etiketler diye üç guruba ayrılır. Her birinin ayrı özelliği bulunur. Örneğin lazer A4 etiketler lazerle çalışır ve transfer özelliğine sahip yazılar olarak bilinir. Termal transfer kağıt etiketler ile barkod yazıcılarda kullanılan etiketlerdir.

RFID Sisteminin Günümüzde En Çok Kullanıldığı Alanlar

Bu kadar çok teknik özelliği bir arada bizlere sunan RFID sistemi hakkında bahsettikten sonra bu sistemin günümüzde geçerliliğinden ve en çok kullanım alanın yaygın olduğu alanlar bahsedelim: RFID sisteminin kullanıldığı alanlar genelde en çok ihtiyaç duyulan alanlardır. Bu sistem oldukça kullanışlı bir sistem olmasına rağmen kullanım alanları kısıtlıdır. Genelde en çok gerekli alanlarda kullanılırlar. Çünkü bu sistem çok ucuz bir sistem değildir. Her okuma durumunda kullanılan etiketler bir daha ki ürün etiketinde kullanılmazlar. Bu da ekstra bir maliyet demektir. Bunun için bu sistemin ihtiyaç nispetinde kullanılması zaruri olmuştur. RFID sisteminin en çok kullanıldığı alanlar olarak havaalanları, otopark optimosyonları, üretim takipleri, tahsilat sistemleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bazı büyük şirketler bu sistemi kullansalar da her şirket bu sistemi kullanamamaktadır.

Görüldüğü üzere RFID sistem oldukça kolaylık sağlayan faydaları olan bir sistemdir. Maliyetli olması her yerde kullanılma alanını kısıtlasa da günümüzde ihtiyaç duyulan alanlarda ve durumlarda bu sistemden yararlanılmakta ve sosyal hayatta bu sistemin varlığı ile oldukça kolaylık sağlanmaktadır. İlerleyen zamanlarda maliyetini azaltmak bakımından ekstra özellikler uygulanırsa çok daha geniş alanlarda da kullanım imkanı sağlanabilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here