RFID Kayıp Bavul Derdine Son Veriyor

0
62

Her geçen gün RFID’nin hayatımıza kattığı kolaylıklardan bir yenisini okuyarak devam ediyoruz. RFID teknolojisi ile eşyaların takibi envanteri ve taşınması oldukça basite indirgenmiş durumda. Kayıp eşya konusunda sonraki nesiller bizim kadar sorun yaşamayacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz 2014 yılı verilerine göre 3,5 milyar kişi havayolu ulaşımını kullandı. İstatistiklere göre aynı dönem her 1000 bagajdan 6,5’i kayboldu. Havayolu taşıyıcıları birliği (IATA), bu oranı aldığı bir takım önlemler neticesinde %50 oranda düşürdü.

Yolcuların haklı olarak en çok kaygılandığı konuların başında bagaj kaybolması vakaları geliyor. 2015 verilerine göre havayolu şirketlerine bavulların bulunması sahibine ulaştırılması gibi konulardan kesilen faturanın maliyeti 18 milyar dolar.

Amerikan Delta Havayolları şirketinin öncülüğünde aşama aşama tüm dünyada RFID bavul takibi sistemine geçilmiş durumda. Yolcular uçağa binerken bavullara yapıştırılan RFID etiketler yolcunun bileti ile ilişkilendiriliyor. Böylece bavul nereye giderse gitsin sistem üzerindeki benzersiz kimlik numarası sayesinde onu tanıyor ve sahibi ile ilişkilendiriliyor. RFID’nin barkod sistemine oranla zamandan da büyük oranda tasarruf sağladığını göz önünde bulundurmak lazım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here