RFID Araç Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

0
75

RFID araç tanıma sistemi otopark yönetiminde tercih edilen bir proje çeşididir. RFID teknolojisine aşina değilseniz yazıyı okumadan önce RFID Nedir? başlıklı yazıyı incelemenizi tavsiye ederim. Bu konuda tavsiye edebileceğim Bir diğer kaynak WİKİPEDİA olacaktır.

Araç Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Otoparklarda taşıt tanıma sistemleri HGS’nin çalışma mantığı ile aynıdır. Her araca benzersiz bir RFID etiket yapıştırılır ve otopark girişine uygun açıda bir RFID anten koyulur. Anten etiketteki benzersiz kodu okuyarak gelen aracın yetkili mi değil mi olduğuna karar verir. RFID etiketlerden gelen veriyi doğruladıktan sonra dilerseniz kapıyı otomatik olarak açabilir.

Araçlara yerleştireceğiniz RFID etiketler sayesinde tanımlama yapabilirsiniz. Bu sayede her araç için ihtiyaca göre tanımlayacağınız kimlik sayesinde yetki, kontrol, sayım gibi zaman ve kaynak gerektiren işlemleri otomatik olarak yapabilecek ve anlık olarak raporlayabileceksiniz. Araçların olmaları gereken yerde zamanında olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Sürücü Tanıma Sistemi

Sürücü tanıma sistemi araç sürücülerine verilen kartların otopark ve benzeri kontrollü geçiş gerektiren bölgelerde  kurulan kontrol noktalarına okutularak güvenli geçiş sağlanan bir projedir.

RFID Ham Veri Sunar

RFID cihazlar size ham veri sunma konusunda üzerilerine düşen görevi yerine getirmekle yükümlüdürler. Kullanacağınız yazılım arayüzü bu ham veriyi işleme konusunda ne kadar verimli çalışıyorsa yatırım getirisi de o kadar efektif olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here